Hoppa till huvudinnehåll

Nu har vi stängt

Kontakta oss

Kontakta museet 
info.sjofartsmuseum@kultur.goteborg.se

Boka visningar/lektioner
bokningar.sjofartsmuseum@kultur.goteborg.se

administration och fastighet

Carina Sjöholm
Museichef
Tel: 031-368 36 41
carina.sjoholm@kultur.goteborg.se

 

Pontus Forslund
Chef Administration och fastighet
Tel: 031-368 36 61
pontus.forslund@kultur.goteborg.se

 

Robert Gaisek
Teknisk intendent
Tel: 031-368 31 56
robert.gaisek@kultur.goteborg.se

 

Anders Gäfvert
Kontorsvaktmästare
Tel: 031-368 35 67
anders.gafvert@kultur.goteborg.se

 

Akvariet

Björn Källström
Utvecklingsledare
Tel: 031-368 35 74
bjorn.kallstrom@kultur.goteborg.se

 

David Sällström
Marinbiolog / Pedagog
Tel: 031-368 35 76
david.sallstrom@kultur.goteborg.se

 

Jens Fahlström
Marinbiolog / Pedagog
Tel: 031-368 35 64
jens.fahlstrom@kultur.goteborg.se

 

Jens Ulvås
Marinbiolog
Tel: 031-368 35 62
jens.ulvas@kultur.goteborg.se

 

Frida Gebel
Marinbiolog / Pedagog 
föräldraledig

Arkiv och samlingar

Charlotta Dohlvik
Enhetshef Samlingar
Tel: 031-368 35 72
charlotta.dohlvik@kultur.goteborg.se

 

Cilla Ingvarsson
Samlingsregistrator
Tel: 031-368 35 59
cilla.ingvarsson@kultur.goteborg.se

 

Anneli Blom
Intendent föremål
Tel: 031-368 35 59
aanneli.blom@kultur.goteborg.se

 

Anna Billing Wetterlundh
Konservator
Tel: 031-368 31 65
anna.wetterlundh@kultur.goteborg.se

 

Johnny Lauritsen
Föreståndare magasin
Tel: 031-368 35 57
johnny.lauritsen@kultur.goteborg.se

 

Mikael Svensson
Museiassistent
Tel: 031-368 35 70
mikael.svensson@kultur.goteborg.se

 

Regina Rexberg
Biblioteksassistent 
Tel: 031-368 35 65
regina.rexberg@kultur.goteborg.se

 

Fredrik Lindström
Magasinstekniker
Tel: 031-368 36 40
fredrik.lindstrom@kultur.goteborg.se

KOMMUNIKATION

Joel Wolter
Chef kommunikation, sektor museer
Tel: 031-368 35 37
joel.wolter@kultur.goteborg.se

 

Marie Wettmark
Webb/utställningar
Tel: 031-368 36 06
marie.wettmark@kultur.goteborg.se

 

Isa Andersson
Press/utställningar
Tel: 031-368 31 60
isa.andersson@kultur.goteborg.se

Lucia Escarate
Webb/sociala medier
Tel: 031-368 36 27
lucia.escarate@kultur.goteborg.se

Publik verksamhet

Karl Arvidsson
Enhetschef Publika möten
Tel: 031-368 32 68
karl.arvidsson@kultur.goteborg.se

 

Annika Jensie
Värd
Tel: 031-368 35 82
annika.jensie@kultur.goteborg.se

 

Karl Hellervik  
Intendent Pedagogik
Tel: 031-368 35 69
karl.hellervik@kultur.goteborg.se

Lars Brunhage
Värd
Tel: 031-368 35 75
lars.brunhage@kultur.goteborg.se

Madeleine Johansson
Värd / Museibutik
Tel: 031-368 35 66
madeleine.johansson@kultur.goteborg.se

Maria Aunell (f.d Lindahl)
Programsamordnare / Projektledare
Tel: 031-368 35 53
maria.aunell@kultur.goteborg.se

 

Ninna Boberg
Värd / Pedagog
Tel: 031-368 35 79
ninna.boberg@kultur.goteborg.se

 

Åsa Lilliestam
Värd / Pedagog
Tel: 031-368 35 80
asa.lilliestam@kultur.goteborg.se

 

 

UTSTÄLLNINGAR

Helena Joelsson Ekström
Enhetschef Utställningar
Tel: 031-368 36 76
helena.joelsson.ekstrom@kultur.goteborg.se

 

Jessica Rågholm
Utställningsproducent
Tel: 0709-66 11 80
jessica.ragholm@kultur.goteborg.se

 

Jonathan Jarl
Teknisk producent
Tel: 031-368 35 71
jonathan.jarl@kultur.goteborg.se

 

Pernilla Elmtén
Formgivare
Tel: 031-368 36 28
pernilla.elmten@kultur.goteborg.se