Aktivitet

Ursholmens fyr och Kosters Nationalpark

Tors 23 oktober 2025
18:00 – 19:00
Ostindiesalen, plan 2
Ingår i entrébiljett Fri entré under 20 år
Boka
Google

Kosters Nationalpark är Sveriges första nationalpark med marint fokus. I parken står också Ursholmens fyr, som är Sveriges första betongfyr.


Kosterhavet är ett välbesökt skärgårdsområde i norra Bohuslän som gränsar till de norska nationalparkerna Ytre Hvaler och Ferder. Ett av syftena för området är att bibehålla den biologiska mångfalden och samtidigt utveckla ett hållbart nyttjande av naturresurserna som finns här.


Anders Tysklind har varit nationalparkschef sedan bildandet av parken 2009. Han är född och uppvuxen i området och arbetar för Länsstyrelsen Västra Götaland. Anders berättar om nationalparken, Ursholmens fyr och den aktiva förvaltning av parken som sker både över och under ytan.


Föreläsningen arrangeras i samarbete med Kosters Nationalpark, Länsstyrelsen Västra Götaland och Svenska Fyrsällskapet.


Praktisk information

Programmet ingår i entrébiljetten till museet, men har begränsat antal platser. Var på plats vid receptionen senast 10 minuter innan programmet börjar, därefter bokas din plats av om det är kö. Obokade platser släpps fram till att programpunkten börjar.


Kom ihåg att avboka din plats om du får förhinder! Maila då: info.sjofartsmuseetakvariet@kultur.goteborg.se


Toppbild: Anders Tysklind

Se fler föreläsningar

Alla aktiviteter
Rändernas historia
Tors 28 aug
Föreläsning
Rändernas historia Finissage Oceanista – Randiga mönster har en lång och växlingsrik historia. Lyssna på ett föredrag och följ på en guidad visning i rändernas spår!
17:00 – 17:50
Under ytan - kläder, hav och hållbarhet
Tors 28 aug
Föreläsning
Under ytan – kläder, hav och hållbarhet Låt dig inspireras av kreativa lösningar från designers, entreprenörer och klädälskare – och upptäck hur du själv kan bli en del av en mer hållbar modevärld.
18:00 – 19:00
Kvinnor och havet: Berättelser från 1900-talet
Tors 11 sep
Föreläsning
Kvinnor och havet: Berättelser från 1900-talet
18:00 – 19:00
Havsnära stickning: Bohusstickning
Tors 18 sep
Föreläsning
Havsnära stickning: Bohusstickning Viveka Overland, tidigare antikvarie vid Bohusläns museum och författare till boken Bohus Stickning på nytt, berättar om Bohusstickningens fascinerande historia.
18:00 – 19:00
Fyrar – mystik, musik och mord
Tors 25 sep
Föreläsning
Fyrar – mystik, musik och mord Välkommen till en annorlunda fyrföreläsning! Följ med på en resa till Sveriges lysande utposter genom dramatiska mord, mystiska gestalter och musik.
18:00 – 19:00
Havsnära stickning: Sjömansbubblor
Tors 23 okt
Föreläsning
Havsnära stickning: Sjömansbubblor Anna Josefsson från Vinterverkstan i Skärhamn ger en introduktion till att sticka bubbelmönster med tips och inspiration till ditt projekt. Vi provar oss fram för att leka vidare med bubbelmönster i färg och form. Medtag eget material (garn och stickor).
18:00 – 19:00
Ursholmens fyr och Kosters Nationalpark
Tors 23 okt
Föreläsning
Ursholmens fyr och Kosters Nationalpark Kosterhavet är ett välbesökt skärgårdsområde i norra Bohuslän som gränsar till de norska nationalparkerna Ytre Hvaler och Ferder. Ett av syftena för området är att bibehålla den biologiska mångfalden och samtidigt utveckla ett hållbart nyttjande av naturresurserna som finns här.
18:00 – 19:00
Brott och sjömän i Göteborg
Tors 13 nov
Föreläsning
Brott och sjömän i Göteborg
18:00 – 19:00
Vippfyrar och Mariestads fyrar
Tors 20 nov
Föreläsning
Vippfyrar och Mariestads fyrar Bo Björk, ordförande i Mariestads Fyrsällskap, berättar i ord och bild om bygget av Vippfyren ”Lennart” samt om renovering av fyrar i Mariestad.
18:00 – 19:00