Aktivitet

Liv, Hav, Val

Ons 21 oktober 2026
18:00 – 19:00
Ostindiesalen, plan 2
Ingår i entrébiljetten Fri entré under 20 år eller med giltigt Mecenatkort
Boka
Google

Följ med på en bildvisning som skildrar alla havets levande varelser!

Fascinationen över liv och dess koppling till vatten har lett fotografen Martin Almqvist till många resor i världen och omkring 1500 dyk. Under dessa dyk har han fotograferat inte mindre än fjorton olika arter av valar och delfiner.

Även havets andra marinbiologiska arter, inte minst de riktigt små, har fångat hans intresse. En del av fascinationen är att biologin en gång uppstått och med tiden utvecklats fram till det vi är idag.

Steget från andra livsformer fram till oss själva är i och med detta, enligt Martin, inte större än vad vi väljer att låta det vara. 

Martin Almqvist är dykare, fotograf och författare. Hans arbete har resulterat i fem böcker som skildrar livets alla former.

Praktisk information
Föredraget ingår i entrébiljetten till museet, men har begränsat antal platser. Var på plats senast 10 minuter innan programmet börjar, därefter bokas din plats av om det är kö. Obokade platser släpps fram till att programpunkten börjar.

Kom ihåg att avboka din plats om du får förhinder! Maila då: info.sjofartsmuseetakvariet@kultur.goteborg.se

Bild: Martin Almqvist

Se fler föreläsningar

Alla aktiviteter
Kvinna på varv
Fre 9 okt
Föreläsningar och samtal
Kvinna på varv Varvshistoriska Föreningen i Göteborg ger en inblick i kvinnornas historia på varven.
13:00 – 14:15
Berättarträff: Resor över haven
Tis 13 okt
Föreläsningar och samtal
Berättarträff: Resor över haven Vi människor har i alla tider förflyttat oss över land och hav. Kom och lyssna till berättelser om hur människor har färdats över haven i jakt på arbete, frihet, äventyr eller ett bättre liv.
13:00 – 14:30
Götheborg of Sweden
Ons 14 okt
Föreläsningar och samtal
Götheborg of Sweden Replikan av skeppet Götheborg bär på en unik historia om hur ett av Sveriges mest spektakulära fartyg återuppstod ur havets djup.
17:00 – 18:00
Götheborg of Sweden
Ons 14 okt
Föreläsningar och samtal
Götheborg of Sweden Replikan av skeppet Götheborg bär på en unik historia om hur ett av Sveriges mest spektakulära fartyg återuppstod ur havets djup.
18:30 – 19:30
Aina – den äventyrliga textilläraren
Fre 16 okt
Föreläsningar och samtal
Aina – den äventyrliga textilläraren Hör om ”sjöluffaren” Aina Cederblom och hennes liv.
13:00 – 14:15
Liv, Hav, Val
Ons 21 okt
Föreläsningar och samtal
Liv, Hav, Val Följ med på en bildvisning som skildrar alla havets levande varelser!
18:00 – 19:00
Berättarträff: Kvinnor på sjön
Tis 3 nov
Föreläsningar och samtal
Berättarträff: Kvinnor på sjön Vi tänker ofta på män när vi tänker på livet till havs. Det är lätt att glömma de kvinnor som också levde sitt liv på sjön. Kom och lyssna på berättelser om kvinnor som arbetade och kämpade vid och på havet.
13:00 – 14:30
I kalla vatten: Hajar, is och livet bakom kameran
Ons 4 nov
Föreläsningar och samtal
I kalla vatten: Hajar, is och livet bakom kameran Hör när Christina Karliczek Skoglund berättar om sitt arbete som filmare och fotograf i några av världens mest svårtillgängliga platser.
18:00 – 19:00
Ett samhälle i samhället – det sociala livet på varven
Fre 6 nov
Föreläsningar och samtal
Ett samhälle i samhället – det sociala livet på varven Varvshistoriska Föreningen i Göteborg berättar om de sociala banden och organiseringen på varven.
13:00 – 14:15
The Greenland Shark
Ons 11 nov
Föreläsningar och samtal
The Greenland Shark Julius Nielsen, research associate at Natural History Museum of Denmark shares his research of this fascinating shark.
18:00 – 19:00
Klippan
Fre 13 nov
Föreläsningar och samtal
Klippan Klippan i Majorna fungerade som Göteborgs hamn i tvåhundra år.
13:00 – 14:15
Hajar i svenska vatten
Ons 18 nov
Föreläsningar och samtal
Hajar i svenska vatten Hör forskare från Sveriges Lantbruksuniversitet berätta om forskning om hajar i svenska vatten.
18:00 – 19:00