Aktivitet

Hjärtsjukdom hos fiskar

Tidigare aktivitet
Fre 17 april 2026
16:00 – 16:45
Ocean Lab
Fri entré till Vetenskapsfestivalens program För att besöka övriga delar av museet krävs dagsbiljett eller museikort.

Att äta fet fisk som lax och regnbåge har flera hälsofrämjande effekter i oss människor. Det kan förebygga sjukdomar så som högt blodtryck och hjärtsvikt. Men vad många inte vet är att både vilda och odlade fiskar kan utveckla sjukdomssymptom som faktiskt liknar de hos svårt hjärtsjuka patienter.

Odlad laxfisk som fötts upp vid ökad temperatur för att växa snabbare utvecklar förträngningar i hjärtats kranskärl och får sjukliga avvikelser i hjärtats form och funktion. Detta, i kombination med olika miljöförändringar som följer i klimatförändringens spår, gör fisken sämre rustad att hantera stress.

Hör Erik Sandblom, professor vid institutionen för biologi och miljövetenskap vid Göteborgs Universitet, berätta mer!

Praktisk info
Begränsat antal platser, hämta ut din biljett i museets foajé från 1 timme innan föredragets början. Fri entré till Vetenskapsfestivalens program. För att besöka övriga delar av museet krävs dagsbiljett eller museikort.

Se fler aktiviteter

Alla aktiviteter
Lasse Dahlqvist
Fre 18 sep
Föreläsningar och samtal
Lasse Dahlqvist Det har sagts att ingen svensk som har sjungit allsång kan ha missat att sjunga en sång av Lasse Dahlquist, Göteborgs mest välkände artist på sin tid.
13:00 – 14:15
Sharks, Camera, Action!
Fre 18 sep
Visning
Sharks, Camera, Action! Följ med på en kortare visning av Sharks, Camera, Action! Utställningen skildrar några av de hajar som lever i kalla hav. Drop-in.
15:30 – 15:45
Hajar
Lör 19 sep
Barn och unga
Hajar Hajar är både spännande och mystiska! Men vilka är de egentligen? Är de farliga? Hur länge har de funnits? Hör om kända och okända hajar.
11:30 – 12:10
Sjöodjur!
Lör 19 sep
Barn och unga
Sjöodjur! Vi berättar om odjur i sagorna, om (o)djur som funnits och om vad som kanske finns i havets djup.
12:30 – 13:10
Båttur med Färjan 4 - Nya varvet
Lör 19 sep
Båttur
Båttur med Färjan 4 – Nya varvet Följ med ut på en guidning över älven i den nyrenoverade, hundraåriga ångdrivna Färjan 4 som är Sjöfartsmuseets största föremål.
13:30 – 16:30
Gör ditt eget hopprep!
Sön 20 sep
Barn och unga
Workshop
Gör ditt eget hopprep! Välkommen till Sjöfartsmuseet Akvariet och gör ditt eget hopprep av t-shirts! Workshopen passar dig som är 5–16 år.
13:00 – 16:00
Sharks, Camera, Action!
Tis 22 sep
Visning
Sharks, Camera, Action! Följ med på en visning av Sharks, Camera, Action! Utställningen skildrar några av de hajar som lever i kalla hav.
13:00 – 13:40
Upplev Sjömanstornet!
Tis 22 sep
Visning
Upplev Sjömanstornet! Upplev den storslagna utsikten och ta del av historien bakom tornets tillkomst. Vad är det egentligen Sjömanshustrun tittar på?
15:00 – 15:30
Makraméworkshop
Tis 22 sep
Workshop
Makraméworkshop Vässa dina kunskaper i ett riktigt sjömanshantverk!
15:30 – 17:30
Stadsvandring med ölprovning
Tis 22 sep
Stadsvandring
Stadsvandring med ölprovning En stadsvandring i det gamla Majorna med avslutande ölprovning!
18:00 – 20:30
Krogar och busliv i det gamla Majorna
Ons 23 sep
Stadsvandring
Krogar och busliv i det gamla Majorna I det gamla Majorna låg krogarna tätt, poliserna var få och Allmänna vägen med alla sjömanskrogarna var en farlig trakt.
13:00 – 14:30
Sharks, Camera, Action!
Ons 23 sep
Visning
Sharks, Camera, Action! Följ med på en kortare visning av Sharks, Camera, Action! Utställningen skildrar några av de hajar som lever i kalla hav. Drop-in.
15:30 – 15:45