Aktivitet

Färjenäs: Samhället vid bron

Tidigare aktivitet
Tors 18 september 2025
19:00 – 19:40
Ostindiesalen, plan 3
Ingår i entrébiljett Fri entré under 20 år

På 1600-talet var Färjenäs en knutpunkt. Färjan mellan Klippan och Färjenäs gav Hisingens bönder en snabb väg till torgen med sin potatis och blev så småningom en viktig förbindelselänk för många till och från arbete och skola. På detta lilla område byggdes ett samhälle upp under 1800-talet. Här fanns arbetarbostäder, industrier, affärer, poststation, skola, fattigvård och en egen polisstation.

Vi berättar historien om Färjenäs, om 1900-talets sjudande liv som saktade av och stillnade när industrier lagts ned, Älvsborgsbron byggts och färjan slutat gå.
Men livet försvann inte från Färjenäs. Det blev bara annorlunda. Och så småningom kom böcker att skrivas om denna plats.

Praktisk information
Programmet ingår i entrébiljetten till museet, men har begränsat antal platser. Var på plats vid receptionen senast 10 minuter innan programmet börjar, därefter bokas din plats av om det är kö. Obokade platser släpps fram till att programpunkten börjar.
Kom ihåg att avboka din plats om du får förhinder! Maila då: info.sjofartsmuseetakvariet@kultur.goteborg.se

Se fler föreläsningar

Alla aktiviteter
Ostindiefararna: Freeden och Hoppets resa
Fre 2 jan
Föreläsning
Ostindiefararna: Freeden och Hoppets resa Svenska Ostindiska Compagniet har kallats Sveriges mest framgångsrika företag någonsin. Sammanlagt gjorde de 132 expeditioner till Kina. Men hur gick det till att segla till Kina på 1700-talet?
13:00 – 14:00
Kvinnor till sjöss
Ons 7 jan
Föreläsning
Kvinnor till sjöss Hör ett föredrag om kvinnors erfarenheter till sjöss och på land – som sjömän, sjömanshustrur, kokerskor, redare och pirater.
13:00 – 14:00
Den blåfenade tonfiskens återkomst
Tors 22 jan
Föreläsning
Den blåfenade tonfiskens återkomst Den blåfenade tonfisken var vanlig längs den svenska västkusten under första halvan av 1900-talet, men har sedan 1970-talet varit en sällsynt gäst. Genom en lyckosam förvaltning är nu en av havets mest mytomspunna och kraftfulla predatorer åter tillbaka i svenska vatten.
18:00 – 19:30
Tillsammans för ett friskare Västerhav
Tors 5 feb
Föreläsning
Tillsammans för ett friskare Västerhav Hör på ett samtal mellan Michael Løvendal Kruse från Danmarks Naturfredningsforening och Max Vretborg från Svenska Havs- och vattenmyndigheten när de diskuterar olika exempel på samverkan som kan bidra till ett friskare Västerhav.
18:00 – 19:30
Tumlarens dolda värld
Tors 19 feb
Föreläsning
Tumlarens dolda värld Visste du att tumlaren, världens minsta val, bor i svenska vatten året om? Den är lite hemlig av sig och är svår att få syn på, men genom obduktioner av döda tumlare som hittats på stränder eller bifångst kan deras livshistoria berättas.
18:00 – 19:30
Att skydda havet utan att se botten
Tors 12 mar
Föreläsning
Att skydda havet utan att se botten Hur skyddar man marina områden när kunskapen om havsbottnen är begränsad? Maria Kilnäs från Länsstyrelsen Västra Götaland ger exempel från Bratten och Göteborgs skärgård på hur utmaningarna kan se ut vid upprättandet av marina skydd.
18:00 – 19:30