Hoppa till huvudinnehåll

Kontakta oss

Museets entrékassa
Tel: 031-368 35 50
info.sjofartsmuseum@kultur.goteborg.se

Boka visningar/lektioner
Tel: 031-368 35 55
Mobil: 0722-111 260
Telefontider mån 9 – 11, ons 13 – 15
bokningar.sjofartsmuseum@kultur.goteborg.se

Sjöfartscaféet
Tel: 031-24 87 33
sjofartscafeet@gmail.com

administration och fastighet

Björn Varenius
Museichef 
Tel: 031-368 35 60
bjorn.varenius@kultur.goteborg.se

Carina Sjöholm
Avdelningschef
Tel: 031-368 36 41
carina.sjoholm@kultur.goteborg.se

Anders Gäfvert
Kontorsvaktmästare
Tel: 031-368 35 67
anders.gafvert@kultur.goteborg.se

Sara Teike
Administratör / Ekonom
föräldraledig
 

Pontus Forslund
Chef Administration och fastighet
Tel: 031-368 36 61
pontus.forslund@kultur.goteborg.se

Robert Gaisek
Teknisk intendent
Tel: 031-368 31 56
robert.gaisek@kultur.goteborg.se

Akvariet

Björn Källström
Utvecklingsledare
Tel: 031-368 35 74
bjorn.kallstrom@kultur.goteborg.se

David Sällström
Marinbiolog / Pedagog
Tel: 031-368 35 76
david.sallstrom@kultur.goteborg.se

Jens Fahlström
Marinbiolog / Pedagog
Tel: 031-368 35 64
jens.fahlstrom@kultur.goteborg.se

Jens Ulvås
Marinbiolog
Tel: 031-368 35 62
jens.ulvas@kultur.goteborg.se

Frida Gebel
Marinbiolog / Pedagog 
föräldraledig

Arkiv och samlingar

Charlotta Dohlvik
Enhetshef Samlingar
Tel: 031-368 35 72
charlotta.dohlvik@kultur.goteborg.se

Anneli Blom
Intendent samlingar
Tel: 031-368 35 78
anneli.blom@kultur.goteborg.se

Cilla Ingvarsson
Samlingsregistrator
Tel: 031-368 35 59
cilla.ingvarsson@kultur.goteborg.se

Johnny Lauritsen
Föreståndare magasin
Tel: 031-368 35 57
johnny.lauritsen@kultur.goteborg.se

Mikael Svensson
Museiassistent
Tel: 031-368 35 70
mikael.svensson@kultur.goteborg.se

Regina Rexberg
Biblioteksassistent / Värd 
Tel: 031-368 35 65
regina.rexberg@kultur.goteborg.se

KOMMUNIKATION

Klara Käll
Kommunikatör, Sektor museer
Tel: 031-368 35 63
klara.kall@kultur.goteborg.se

Susanne Fägersten Sabel
Enhetschef Kommunikation & Marknad
Tel: 031-368 35 37
susanne.fagersten.sabel@kultur.goteborg.se

Publik verksamhet

Karl Arvidsson
Enhetschef Publika möten
Tel: 031-368 32 68
karl.arvidsson@kultur.goteborg.se

Annika Jensie
Värd
Tel: 031-368 35 82
annika.jensie@kultur.goteborg.se

Karl Hellervik  
Intendent Pedagogik
Tel: 031-368 35 69
karl.hellervik@kultur.goteborg.se

Lars Brunhage
Värd
Tel: 031-368 35 75
lars.brunhage@kultur.goteborg.se

Madeleine Johansson
Värd / Museibutik
Tel: 031-368 35 66
madeleine.johansson@kultur.goteborg.se

Maria Lindahl
Programsamordnare
föräldraledig
 

Ninna Boberg
Värd / Pedagog
Tel: 031-368 35 79
ninna.boberg@kultur.goteborg.se

Åsa Lilliestam
Värd / Pedagog
Tel: 031-368 35 80
asa.lilliestam@kultur.goteborg.se

Johanna Holst Palmborg
Programsamordnare (föräldravikariat)
Tel: 031-368 36 53
johanna.holst.palmborg@kultur.goteborg.se

UTSTÄLLNINGAR

Helena Joelsson Ekström
Enhetschef Utställningar
Tel: 031-368 36 76
helena.joelsson.ekstrom@kultur.goteborg.se

Jessica Rågholm
Utställningsproducent
Tel: 0709-66 11 80
jessica.ragholm@kultur.goteborg.se

Jonathan Jarl
Teknisk producent
Tel: 031-368 35 71
jonathan.jarl@kultur.goteborg.se

Pernilla Elmtén
Formgivare
Tel: 031-368 36 28
pernilla.elmten@kultur.goteborg.se

Tommy Pettersson
Tekniker
Tel: 031-36 835 58
tommy.pettersson@kultur.goteborg.se

Utställningar

Närbild på övre delen av ett ansikte. Personen tittar rakt in i kameran och har ett cyklop på huvudet och håret är rufsigt och fuktigt..

Haenyeo - Havets kvinnor

På ön Jeju utanför Sydkorea lever dykarkvinnorna haenyeo. Utställningen med starka porträtt och unika föremål öppnar den 3 mars.

Närbild på vatten med vågor i.

Min flykt över havet

I alla tider har människor korsat hav för att söka sig ett bättre liv – undan fattigdom, krig och förföljelse. Havet är en evighet av både hopp och hot.

Orange fiskar simmar i akvarier

Akvariet 

Dyk ner under vattenytan och upptäck sjöhästar, korallrev och krabbor. Här kan du lära dig mer om vår havsmiljö, få reda på om sjöborrar har ögon eller varför clownfisken byter kön.  

Entré

  • En dagsbiljett kostar 60 kr och gäller för ett besök på Sjöfartsmuseet Akvariet.
  • En årsbiljett kostar 100 kr och gäller för ett obegränsat antal besök under det kalenderår som köpet görs.
  • Årsbiljetten gäller även på Göteborgs konstmuseum, Göteborgs stadsmuseum och Röhsska museet.
  • Fri entré gäller för alla under 25 år, samt för personer från 65 år folkbokförda i Göteborg.
    Läs mer om hur du hämtar ut ditt seniorkort under besök oss.

Öppettider

  • Tisdag–söndag: 10–17
  • Onsdagar: 10–20
  • Museet är stängt:
    Alla måndagar samt
    långfredagen, annandag påsk, 1 maj, 6 juni, midsommarafton, midsommardagen, julafton, juldagen, nyårsafton och nyårsdagen.

Kontakt